Idealny fotel do domowego biura

Idealny fotel do domowego biura

Kiedy przygotowuje się domowe miejsce pracy, jednym z najważniejszych elementów, któremu poświęcimy bardzo dużo uwagi, powinno być zawsze dobieranie odpowiedniego fotela do naszego ciała oraz do rodzaju i długości pracy przy biurku. Badania wyraźnie wskazują, że fotel biurowy będzie naszym kompanem przez średnio 10 godzin dziennie, a odpowiednia pozycja ciała w czasie pracy będzie od razu odbijała się na naszej produktywności i na naszym zdrowiu w dłuższej perspektywie czasu. Pozycja siedząca wcale nie jest dla organizmu człowieka wygodna i trzeba się postarać, by jej negatywny wpływ ograniczyć do minimum.

Bóle kręgosłupa a dobór fotela biurowego

Typowymi objawami wielogodzinnej pracy przy biurku i na nieodpowiednio dobranym fotelu są bóle pleców, karku i głowy, a także problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Do tego po czasie dochodzą uciążliwe bóle kręgosłupa oraz wszelkiego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa, które trzeba leczyć. Zminimalizowanie tych objawów lub nawet ich całkowite wyeliminowanie możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednich ergonomicznych foteli. Trzeba je traktować jako inwestycję w zdrowie i w naszą produktywność.

Miękkie siedzisko fotela

Idealny fotel biurowy: ergonomia przede wszystkim

Zdecydowanie najważniejszą cechą fotela biurowego jest jego stabilność. Musi posiadać pięcioramienną podstawę w kółkami jezdnymi. Absolutnie konieczna jest też pneumatyczna regulacja wysokości oraz głębokości siedziska. Te dwie kwestie pozwalają na dostosowanie fotela do potrzeb osób o różnej budowie ciała i o różnym wzroście. Nie można zapominać o regulacji oparcia, ponieważ musi ono odpowiednio podpierać ważne struktury kręgosłupa. Powinno się to odbywać w 3 płaszczyznach (wysokość, głębokość i kąt nachylenia), by lędźwiowa część kręgosłupa miała odpowiednie podparcie.

Regulowane podłokietniki

Standardem są dzisiaj regulowane podłokietniki i zazwyczaj każdy fotem je ma. Zapominać nie należy jednak o podobnie regulowanych zagłówkach, które eliminują bóle karku i głowy. Istotną cechą jest również kształt oraz twardość siedziska. Najlepsze siedzisko jest płaskie i ma zaokrąglony przedni brzeg.

Twardość jest tematem bardziej skomplikowanym, ponieważ lekkie siedziska mogą wywoływać senność, a za twarde – ból. Z mniej istotnych, ale cały czas ważnych elementów należy wymienić chociażby rodzaj obicia. Dobre są materiały podobne do skóry, które nie są drogie, a za to są bardzo funkcjonalne i łatwo utrzymać je w czystości. Problemem może być jedynie ich nagrzewanie się. Dobrą alternatywa dla nich są materiały z siateczką umożliwiające oddychanie ciała.