Jak siedzieć zdrowo i wygodnie....

Jak siedzieć zdrowo i wygodnie....

Mało kto wie, że wielu z nas bardzo długi czas w swoim życiu spędza w pozycji siedzącej. Dokładniej mówiąc, jeśli nasza praca to tzw. praca „za biurkiem”, oznacza to, że ok. 10 lat naszego życia po prostu siedzimy.

Czy dotyczy to wielu ludzi?

Okazuje się, że aż 70% osób pracujących zawodowo wykonuje swoją pracę właśnie na siedząco.

Czy jest to problem? Zdecydowanie tak!

Nie jesteśmy przystosowani do tego, by tak długie godziny, dzień w dzień, przebywać w pozycji siedzącej. Męczymy wtedy nasz kręgosłup, więzadła i mięśnie.

Co znaczy siedzieć zdrowo i wygodnie?

Aby ograniczyć negatywne skutki ciągłego siedzenia powinniśmy zainwestować w dobry fotel/krzesło. Taki mebel powinien mieć odpowiednie oparcie, które będzie wspierać plecy co najmniej do wysokości łopatek. Dodatkowo, takie krzesło powinno być dopasowane do krzywizny naszego kręgosłupa. Ważną cechą krzesła jest możliwość ustawienia kąta pochylenia oparcia – powinniśmy mieć tak ustawione krzesło, by podpierało ono odcinek lędźwiowy.

Regulacja fotela

Oparcie dynamiczne

Kolejną cechą, którą powinno posiadać nasze krzesło jest tzw. dynamiczne oparcie, które zapewnia stałe wsparcie kręgosłupa podczas ruchu. Dynamiczne oparcie jest konieczne jeśli pracujemy w pozycji siedzącej dłużej niż 2 godziny dziennie. Dobre krzesło powinno posiadać podłokietniki, które umożliwią wsparcie przedramion, dzięki czemu zmniejszy się obciążenie kręgosłupa i barków. Odpowiednio ustawione podłokietniki zapewniają kąt prosty między ramieniem i przedramieniem.

Regulacja siedzenia

Kolejną istotną rzeczą jest wysokość siedziska – powinniśmy dopasować wysokość tak, by nasze stopy opierały się o podłoże i były one ustawione równolegle do podłogi. Kolejna sprawa – głębokość siedziska. Optymalna gwarantuje podparcie od 2/3 do 3/ długości ud. Między krawędzią krzesła a zgięciem kolan powinien być około 2cm dystans.

CO NALEŻY BRAĆ POD UWAGĘ PRZY DOBORZE KRZESŁA BIUROWEGO?

- Czy jest stabilne? – tzn. czy opiera się na bazie minimum 5-ramiennej

- Czy pozwala na swobodny ruch ramion?

- Czy powierzchnia siedziska jest płaska, a jej przednia połowa odchyla ku tyłowi pod kątem 3 – 5 stopni (przednie krawędzie powinny być zaokrąglone)?

- Czy głębokość i szerokość siedziska wynosi 40 cm?

- Czy wysokość oparcia równa się 55 – 60 cm, jego powierzchnia jest wypukła na wysokości lędźwi, a wklęsła na wysokości klatki piersiowej? (taki kształt pozwala na odprężenie mięśni grzbietu)

- Czy jest wyściełane? (wymiary tapicerki powinny dobrane w taki sposób, by ciało człowieka zagłębiło się 2 – 3 centymetry)

- Czy zakres regulacji wysokości siedziska wynosi 40-50 cm?

- Czy możemy odchylić oparcie od pionu 30 stopni w tył i 5 w przód?

- Czy jest wyposażone w podłokietniki z regulowaną wysokością i odległością między nimi?

- Czy obraca się wokół własnej osi o 360 stopni?

- W jaki mechanizm ruchowy jest wyposażone?