W poszukiwaniu idealnego fotela obrotowego

Gdy podejmujemy się wykonania pracy biurowej musimy liczyć się z tym, że przez zdecydowaną większość dnia, będziemy musieli znajdować się w pozycji siedzącej. Jeśli więc przystępujemy do wyboru mebli biurowych, które sprawdza się w naszej firmy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby dobrać odpowiedni fotel obrotowy. Co ważne, ergonomiczny fotel ma duże znaczenie również wówczas, gdy planujemy, że będzie on wykorzystywany w domu. Również tu przecież przy biurku potrafimy spędzać długie godziny, a do tego mamy tendencję do ignorowania tego, na czym i w jaki sposób siedzimy.

Regulacja fotela

Wybór odpowiedniego krzesła ma ogromne znaczenie także dlatego, że umożliwia zminimalizowanie tych dolegliwości, które na co dzień towarzyszą wykonywanej przez nas pracy biurowej. Tu warto wspomnieć choćby o bólach pleców i kręgosłupa, bólach typowych dla łydek i kolan, a także o bólach głowy i problemach z koncentracją. Oczywiście, nie każdy model, który jest promowany jako dobry i ergonomiczny może zostać uznany za taki. Aby było to możliwe, powinien on spełniać określone funkcje. Trudno opracować ich hierarchię, na szczególne znaczenie wydaje się jednak zasługiwać jak największa możliwość regulacji. Tu warto wspomnieć choćby o regulacji wysokości w pionie, sprawia ona bowiem, że możemy dopasować się do biurka bez względu na to, jaki jest nasz wzrost. Warto jednak regulować również oparcie fotela oraz sam kąt jego odchylenia.

Ergonomiczny fotel obrotowy

Stabilność fotela

Inną ważną cechą takiego rozwiązania jest jego stabilność, tu zaś najlepiej sprawdza się pięcioramienna podstawa, która jest wyposażona w kółka jezdne. Inną cechą dobrego fotela jest oparcie zwłaszcza, jeśli stanowi ono rzeczywiście stabilne wsparcie dla łopatek oraz lędźwiowego ośrodka kręgosłupa. Dobrze, aby kształt oparcia był wyprofilowany, a jednocześnie dopasowany do naszego wzrostu. Równie ważna okazuje się być obecność siedziska, dla którego charakterystyczna jest płaska powierzchnia, choć przyjmuje się, że jej przednie krawędzie powinny być zaokrąglone. Coraz więcej uwagi poświęca się przy tym nie tylko jego szerokości, ale i głębokości.

Dodatkowe funkcje fotela

Inną ważną cechą krzesła obrotowego okazują się być podłokietniki, również w ich przypadku regulacja tak wysokości, jak i odległości między nimi wydaje się przy tym kwestią o zasadniczym znaczeniu. Przydaje się to zwłaszcza wówczas, gdy piszemy na klawiaturze, możemy bowiem korzystać z naturalnego podparcia przedramion. Oryginalnym rozwiązaniem jest też specjalny mechanizm, który sprawia, że możliwe staje się tak zwane dynamiczne siedzenie. Tak oparcie, jak i siedzisko powinny więc aktywnie podążać za naszymi ruchami.