Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?

Krzesło biurowe, na którym spędzać będziemy większość dnia będzie mocno wpływać na nasze samopoczucie, wydajność czy zdrowie. Jeżeli fotel nie będzie wygodny staniemy się mocno zdenerwowani, nie będziemy mogli się odpowiednio skupić na sprawach zawodowych. Oczywiście zaczną się pojawiać bóle pleców, sztywnienie karku czy też inne dolegliwości. Jeśli chcemy kupować meble biurowe powinniśmy dokładnie testować model fotelu czy krzesła. Kiedy będziemy już mieli swój fotel bardzo ważne będzie również jego odpowiednie ustawienie. Warto więc wiedzieć o tym jak należy taki fotel odpowiednio ustawić.

Wysokość fotela

Tutaj zasada będzie prosta, ponieważ nogi muszą swobodnie opierać się na podłodze, a kolana powinny być lekko rozwarte, tak by nie było blokowania przepływu krwi. Pomiędzy udem a podudziem powinien być kąt prosty.

Regulacja podłokietników

Powinniśmy siadać wygodnie, jak najbliżej biurka. Łokcie powinny stworzyć kąt prosty i należy również odpowiednio regulować wysokość krzesła. Podłokietniki muszą się przesuwać horyzontalnie, aby dopasować odległość względem biura.

Funkcje fotela biurowego

Ramiona oparte na podłokietnikach

Podczas siedzenia przed komputerem powinniśmy opierać ramiona na podłokietnikach, dzięki czemu uda się zmniejszyć obciążenia dla kręgosłupa oraz zaokrąglanie się pleców co prowadzi do garbu.

Wyprofilowane oparcie

Powinniśmy opierać plecy na fotelu do minimum wysokości łopatek. Niektóre krzesła biurowe posiadają regulację wysokości oparcia lędźwi.

Głębokość krzesła

Warto sprawdzić również czy odpowiednio ustawiona będzie głębokość krzesła. Trzeba zadbać o to, by pośladki były z tyłu krzesła. Dobrze byłoby, gdyby fotel posiadał takie możliwości, dzięki którym uda się przybliżyć oparcie do siedziska.

Regulacja zagłówków

Prawidłowo ustawione zagłówki są ważnym elementem dla szyi. Mięśnie karku mogą się nieco rozluźnić i odpocząć, jeśli fotel będzie dopasowany do wysokości pracownika biurowego. Dzięki temu będzie można odpowiednio zadbać o regulację zagłówków i tym samym będzie można oczekiwać, że szyja będzie miała pełne oparcie.

Twardość fotela

Bardzo ważne będzie to, by nasze siedzisko było wykonywane z materiału, który zapewniać będzie cyrkulację powietrza i dopasowuje się w ten sposób między innymi do kształtu naszego ciała. Dobry fotel biurowy jest to gwarancja wydajnej pracy. Podstawowym kryterium w ustawieniu będzie między innymi regulacja wysokości oraz oparcia siedziska. Pamiętajmy również o tym, że należy trzymać się prosto na fotelu. Pamiętajmy, że nie można się nigdy garbić.