Zawód dla studentów informatyki: Programista gier

Zawód dla studentów informatyki: Programista gier

Programista gier komputerowych to nowoczesny, poszukiwany zawód. Przyciąga tych, którzy kochają gry we wszystkich ich przejawach, i tych, którzy chcą się rozwijać w dziedzinie, która od 20 lat nie straciła na aktualności. Sekretem tej specjalności jest to, że nie ma czystych programistów, ale jest wiele dziedzin, które jedna osoba doskonale łączy.

Osobom, które są daleko od świata IT, może się wydawać, że ta dziedzina nadaje się do nauki dla doświadczonych programistów, a dla początkujących nie ma w niej nic. Tak jednak nie jest. W naszym artykule opowiemy, co powinien wiedzieć i umieć programista gier, jak łatwy jest dostęp do tego zawodu i co pomoże Ci szybko opanować minimum niezbędne do pracy.

Czym zajmują się twórcy gier i czym są

Tworzenie gier (game development) to potężna branża skupiona na wydawaniu nowych gier na różne silniki i platformy, w formie aplikacji na komputery, smartfony lub sieci społecznościowe. Twórca gier to osoba zajmująca się tą dziedziną. Jest to jednak ogólne pojęcie, które obejmuje wiele wąskich specjalizacji. Przy okazji, jeśli dopiero się uczysz, możesz skorzystać z pomoc w rozwiązywaniu zadań domowych w języku python i sprawdzić, czego jeszcze możesz się nauczyć, aby pracować jako programista gier.

Przedstawiamy krótki opis rodzajów twórców gier:

  • Gameplay developer obmyśla ogólną koncepcję i mechanikę w ścisłym kontakcie z animatorami 3D i projektantami gier.
  • Engine developer pracuje nad tworzeniem specjalnych szablonów - programów i narzędzi, dzięki którym inni specjaliści szybko wykonują swoje zadania.
  • Twórca animacji jest odpowiedzialny za wizualną stronę nowej gry. Tworzy on tła, krajobrazy, kostiumy, wygląd postaci, narzędzi i broni.
  • Programista DevOps dba o komfort użytkowników, którzy korzystają z usług firm trzecich na potrzeby gry, takich jak Battle.net czy Ubisoft.
  • Programiści UI i Client zajmują się wszystkimi elementami znajdującymi się poza światem gry - ekranem startowym, menu, przejściami między sekcjami. Od nich zależy pierwsze wrażenie z gry, a także komfort graczy podczas rozgrywki.
  • Programista graficzny odpowiada za to, aby aplikacja nie stawiała zbyt wysokich wymagań urządzeniom, a tym samym była jak najbardziej dostępna.
  • Programista zaplecza implementuje wewnętrzną strukturę - serwery, parsowanie, pobieranie danych. Od tego specjalisty w dużej mierze zależy wydajność gry.

Zalety i wady zostania programistą gier

Plusy:

  • Tworzenie oprogramowania do gier jest dobrze opłacane, więc zdolny, kreatywny programista może liczyć na stale wysokie dochody.
  • Znane firmy z tej branży interesują się utalentowanymi programistami i są gotowe zapewnić im doskonałe warunki do wydajnej pracy.
  • Można wyrobić sobie opinię wysokiej klasy specjalisty, pozostać freelancerem i wybierać najciekawsze zadania z ofert klientów.
  • Rynek oprogramowania do gier przyciąga inwestorów ze względu na popyt na promowane produkty.
  • Do realizacji swoich pomysłów możesz wykorzystać różne platformy - OS, IOS/Android itp.
  • Wiedza i umiejętności, które programista gier posiada z racji wykonywanych obowiązków zawodowych, pozwalają mu znaleźć pracę w każdej sferze, w której poszukiwane jest programowanie, modelowanie 3D oraz podstawy tworzenia aplikacji mobilnych.

Wady:

  • Konieczność kierowania się przede wszystkim życzeniami klienta, a nie jego ambicjami.
  • Stałe doskonalenie umiejętności zawodowych ze względu na aktywny rozwój branży oraz regularne pojawianie się nowych narzędzi i programów.

Niezbędne podstawowe umiejętności odnoszącego sukcesy twórcy gier

Matematyka i fizyka Realistyczny ruch obiektów i postaci w grze jest niemożliwy do zrealizowania bez zrozumienia praw matematycznych i fizycznych. W silnikach gier istnieją gotowe do użycia szablony mechaniki gry, ale nie wystarczą one do stworzenia unikalnej i ekscytującej przestrzeni wirtualnej. Twórca gry powinien znać matematykę na poziomie studenta pierwszego roku studiów technicznych, tzn. mieć pojęcie o algebrze liniowej, matematyce dyskretnej, geometrii analitycznej, trygonometrii i analizie matematycznej. Wszystkie te dziedziny dostarczają programiście narzędzi do programowania. Fizyka jest niezbędna do implementacji praw rządzących światem gry. Znajomość praw mechaniki klasycznej, optyki, kinematyki i mechaniki płynów pomoże wiarygodnie odzwierciedlić w wirtualnej rzeczywistości zniszczenia budynków, ruch mechanizmów i ludzi, lot strzał i eksplozję pocisków.

Algorytmy i struktury danych W świecie gry wszystko podlega określonej sekwencji działań, gdzie każdy krok pociąga za sobą taką czy inną reakcję postaci. Dobry programista powinien rozumieć istotę algorytmów i umieć pracować ze strukturami danych, bez których niemożliwe jest zarządzanie dużą ilością informacji różnego typu. Twórcy gier muszą analizować ogromną liczbę różnych elementów, aby wirtualna przestrzeń była realistyczna, obiekty wyglądały autentycznie, a lokacje wczytywały się szybko i odpowiadały ogólnej strategii lub koncepcji strzelanki.

Angielski Mimo sukcesów rodzimych programistów, głównym źródłem istotnych informacji w dziedzinie tworzenia gier są zagraniczne fora, artykuły, opisy nowych technologii. Aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w branży gier, warto posługiwać się językiem angielskim na poziomie wystarczającym do płynnego czytania tekstów technicznych.

Git i GitHub Git - to najpopularniejszy system kontroli wersji w środowisku twórców gier wideo, dzięki któremu można zapisać wszystkie warianty projektu i mieć dostęp do każdego z nich. GitHub, internetowy serwis hostingowy, służy jako miejsce do przechowywania projektów. Narzędzia te mają jeszcze jedną funkcję: tutaj programiści mogą zapoznać się z odkryciami swoich kolegów i zaprezentować swoje osiągnięcia społeczności, określając w ten sposób aktualny wektor rozwoju branży gier.

Specyfika tej sfery działalności polega na tym, że nie wystarczy być dobrym programistą - trzeba kochać gry i umieć tolerować długi brak pożądanych rezultatów oraz kontynuować pracę mimo oczywistych niepowodzeń.

Tworzenie gier to kreatywność, oparta na chęci stworzenia projektu, który będzie ucieleśnieniem wszystkich najśmielszych pomysłów twórców i porwie miliony zwolenników. Mogą to zrobić tylko ci ludzie, których naprawdę porywa pomysł, którzy nie szczędzą wysiłku i czasu, aby go zrealizować i w efekcie osiągnąć to, co zaplanowali.

Jeśli więc jesteś graczem i studiujesz programowanie, powinieneś spróbować pracować jako twórca gier!